08
2013Dzień ślubu jest najważniejszą datą w życiu, dlatego tak wielu nowożeńców stara się, aby tego dnia każdy szczegół był dopięty na ostatni guzik. W czasie planowania tej uroczystości bierze się pod uwagę nawet szereg staropolskich przesądów i wierzeń. Czego przed ślubem i dniu ślubu zrobić nie można? Co przynosi pecha, co szczęście, a co niepowodzenia finansowe?
Przygotowania i dzień ślubu
Istnieje wiele przesądów dotyczących stroju Panny Młodej. Panna Młoda nie powinna pod żadnym pozorem ubierać sukni ślubnej w innym celu niż przymiarka, a przed ślubem nie powinien jej również widzieć Pan Młody, ponieważ wróży to nieszczęście. Gdy koleżanka lub przyjaciółka panny na wydaniu założy jej suknię ślubną z pewnością zostanie starą panną.
Buty przyszłej żony nie mogą mieć widocznych palców i na kilka dni przed ceremonią powinno się je ustawić na parapecie, aby „złapały” szczęście. W dniu ślubu Pan Młody powinien włożyć do kieszeni banknot, gdyż w ten sposób zapewni swojej rodzinie dostatnie życie.
Panna Młoda nie powinna przechodzić pod wiszącym praniem, ponieważ oznacza to komplikacje przy porodzie. Próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą, a żaden z przyszłych małżonków nie powinien się w drodze do ołtarza obracać na boki, ani za siebie, bo wróży to zdradę. Niewierność symbolizuje również nałożenie obrączki na inny palec niż serdeczny. Gdy podczas ceremonii obrączka upadnie powinien ją podnieść ksiądz lub ministrant. Jeśli zrobią to Państwo Młodzi, będzie to oznaka pecha.
Po złożeniu przysięgi małżeńskiej warto się się czule pocałować, co według staropolskich przesądów symbolizuje wierność i uczciwość. Gdy małżonkowie wyjdą z kościoła powinni być obsypani dużą ilością ziaren ryżu, ponieważ zapewni im to zdrowe potomstwo. Jeśli będą obsypywani pieniędzmi, ten z małżonków, który zbierze ich więcej będzie dominował w związku. Należy jednak pamiętać aby podnieść każdy grosik, inaczej współmałżonków czeka bieda. Nie trzeba się też przejmować nieudaną pogodą, lekki deszczyk w dniu ślubu symbolizuje błogosławieństwo boże.
Wesele i noc poślubna
Gdy nowożeńcy przyjadą na salę weselną Pan Młody powinien koniecznie przenieść Pannę Młodą przez próg. Potknięcie się u wejścia symbolizuje potknięcia również w przyszłym życiu. Przesąd nakazuje, aby pierwszą osobą jaka złoży życzenia nowożeńcom był mężczyzna, najlepiej świadek. Po życzeniach należy wznieść toast za pomyślność Młodej Pary. Nowożeńcy rzucają kieliszkami za siebie, jeśli oba się rozbiją czeka ich długie i udane życie.
Pierwszy taniec należy tylko do Młodej Pary, nikt inny nie powinien wtedy tańczyć w parach na parkiecie. Przesąd mówi, że gdy Państwo Młodzi pomylą kroki nie będą zgodni w przyszłości. Po udanym weselu przychodzi czas na noc poślubną. Pan Młody powinien żonie zdjąć podwiązkę zębami, co z pewnością zapewni małżonkom bogate życie erotyczne.
Przesądów i wierzeń na temat zaślubin jest bardzo wiele – można w nie wierzyć lub nie. Warto pamiętać, że to od Państwa Młodych w głównej mierze zależy, czy ślub będzie udany i czy wspólne życie będzie takim jakie sobie wspólnie wymarzyli.