29
2015Pomimo tego, iż trendy ślubne stale ulegają zmianie, to nadal najpopularniejszym miejscem zawierania ślubów jest kościół. Przy organizacji ceremonii zaślubin, oprócz bukietu i butonierek, nie można pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest dekoracja kościoła. Delikatnie i efektownie – tak najczęściej odpowiadają Młode Pary, zapytane o to, jak powinna wyglądać dekoracja świątyni podczas ceremonii.
Podejmując decyzję o przystrojeniu kościoła, warto najpierw dokładnie przyjrzeć się miejscu, w którym ma się odbyć ślub. Na tej podstawie Para Młoda będzie mogła stworzyć swoją wizję wystroju, wymarzoną scenerię na ten najważniejszy w ich życiu dzień. Jedni chcieliby jedynie delikatnie podkreślić urok kościoła, innym zaś marzy się romantyczna sceneria ze świecami i płatkami róż.
Pierwszym i najważniejszym krokiem w planowaniu scenerii ślubnej jest oczywiście zgoda proboszcza na dekoracje. Nie jest ona potrzebna jedynie w przypadku dekoracji kwiatami ołtarza. Okazać się może także, iż w danym dniu odbywać się będzie kilka sakramentów małżeństwa. W takiej sytuacji proboszcz może nie udzielić zgody na dekorację, gdyż nie będzie czasu na jej późniejszą zmianę. Co w takim przypadku zrobić? Rozwiązaniem takiej sytuacji jest porozumienie się z inną parą młodą, która bierze ślub w tym samym dniu i razem z nią ustalić, jakie dekoracje mają się pojawić w kościele. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.
Samemu czy skorzystać z usług specjalnej firmy? – to pytanie zadają sobie najczęściej Państwo Młodzi. W zdecydowanej większości przypadków dekoracje świątyni powierza się w fachowe ręce. Na rynku istnieje wiele firm, które świadczą tego rodzaju pomoc. Zazwyczaj zapewniają one kompleks usług, takich jak przystrojenie auta Pary Młodej czy dekoracja sali weselnej. Potrafią oni zapewnić oprawę, dzięki której ten dzień pozostanie w pamięci na bardzo długi czas. Zaletą wynajęcia firmy jest dotrzymanie terminu oraz odpowiednia organizacja. Komfort takiego rozwiązania wiąże się jednak z większymi kosztami.
Kościół można przystroić także samemu z pomocą rodziny i bliskich. Wystarczy zakupić kwiaty i dekoracje ślubne, które są łatwo dostępne na rynku. Większość par decyduje się jednak na pierwsze rozwiązanie – głównie z powodu oszczędności czasu i nadmiaru innych obowiązków związanych z organizacją ślubu.
Kolorystyka dekoracji kościoła zazwyczaj nawiązuje do kwiatów i ich kolorów w wiązance ślubnej Panny Młodej. Wystrój zaczyna się od ołtarza, który przyozdobiony w żywe kwiaty wygląda najpiękniej i to właśnie on przyciąga uwagę gości. W kompozycjach kwiatowych nie może zabraknąć odcieni bieli oraz różu.
Drugim i najważniejszym miejscem dekoracji są krzesła, na których zasiadają Państwo Młodzi. Białe, satynowe pokrowce przewiązane z tyłu białą wstęgą to chyba tradycja. Można wkomponować w to również świeże kwiaty. Klęcznik przystrojony kwiatami z dodatkiem zieleni pod postacią bluszczu będzie komponować się idealnie z otaczającą bielą. Dodatek taki nada całemu wystrojowi nutkę subtelności.
Pomocne przy strojeniu ław dla gości będą niewielkie bukieciki kwiatów oraz wstęgi. Polotu dodadzą również wiklinowe serduszka, które mogą zastąpić klasyczne wstęgi i kokardy. W romantyczny klimat wprowadzi kwiatowa aleja prowadząca Młodą Parę do ołtarza. Lubianym przez nowożeńców akcentem jest również czerwony dywan, któremu kwintesencji idealnie nadadzą rozstawione po bokach świece oraz rozsypane na nim płatki róż. Kwiatowe kompozycje w donicach bądź wazonach ustawione w holu kościoła, z pewnością będą przyciągać uwagę osób do niego wchodzących.
Dekoracja kościoła, czyli miejsca, w którym Państwo Młodzi złożą sobie śluby, jest niezwykle istotnym aspektem ceremonii, dlatego też jej charakter zależy przede wszystkim od ich gustu. To Młodzi decydują o tym, czy wystrój ma być skromny, elegancki z nutką subtelności, czy też przypominać ma bajkową scenerię. Wystrój ślubny kościoła ma bowiem sprawić, że Para Młoda poczuje się wyjątkowo.