06
2015Zapadła decyzja o ślubie? Teraz czas na wybór odpowiedniej daty, co wbrew pozorom, nie jest łatwą decyzją. Jaką zatem datę wybrać, aby spełniła wszystkie oczekiwania i zapewniła szczęście przyszłym nowożeńcom?
Para Młoda w większości przypadków w wyborze daty kieruje się porą roku. Zimą czy latem? Większość par marzy o zaślubinach w piękny słoneczny dzień w otoczeniu zieleni, a przecież właśnie w okresie wiosenno-letnim ma się największą pewność, że aura dopisze. Najbardziej obleganymi z związku z tym miesiącami są czerwiec, sierpień i wrzesień. Oczywiście mniej popularne terminy to te w okresie zimowym. Taka data ma jednak swoje plusy, gdyż wiąże się ona z możliwością wynegocjowania niższych cen organizacji zaślubin.
Równie ważna jest również godzina ślubu. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju przyjęcia weselnego. Jeśli w planach jest tylko uroczysty obiad, ślub powinno planować się na godziny południowe, aby posiłek przypadł na porę obiadową. Natomiast planując tradycyjne, całonocne wesele, ślub powinien odbyć się nie wcześniej niż o godzinie 15, gdyż większość gości może nie wytrwać do końca zabawy. Należy także wziąć pod uwagę aurę, jaka panuje za oknem, gdyż na przykład latem w godzinach południowych temperatura jest najwyższa. Zimą natomiast najlepiej wybrać wcześniejsze godziny, gdyż dużo szybciej zapada zmrok. Ważnym elementem są również usługodawcy – fotograf, kamerzysta, czy zespół grający, którzy pracują tylko przez określony czas, w zależności od wcześniejszych ustaleń.
Pomimo tego, że najczęściej wybieranym dniem na zaślubiny jest sobota, coraz częściej Młode Pary decydują się na organizację wesela również w pozostałe dni tygodnia. Najciekawsze jest to, iż każdy dzień ma swoją symbolikę. Poniedziałek jest oznaką zdrowia, wtorek zaś wiąże się z bogactwem. Dniem patrona szczęśliwego pożycia małżeńskiego jest środa, natomiast czwartek przynosi małżeńskie straty. Piątek, dzień miłości, płodności i
małżeńskiego uczucia jest coraz częściej wybieranym dniem zaślubin, ale to jednak sobota pomimo tego, iż jest oznaką niepewności, cieszy się największą popularnością wśród Młodych Par. Warto tutaj wziąć pod uwagę, że wybór mało popularnych dni wiąże się z większą dostępnością wolnych terminów oraz mniejszymi kosztami.
Mówi się, iż miesiąc, w którym Młodzi powinni się się pobrać, powinien zawierać w swojej nazwie literę „r” – zapewnia to według przesądów trwałość małżeństwa, spokój oraz harmonię. Literka „r” ma się również kojarzyć z rodziną. Inni zaś powiadają, że litera ta w nazwie miesiąca ma negatywne znaczenie i w przyszłości przyniesie rozwód – takie podejście jest jednak bardzo rzadko spotykane.
W wyznaczaniu daty zaślubin trzeba uwzględnić przede wszystkim czas na zgromadzenie weselnych funduszy. Musi być ona także dostosowana do wolnych terminów w lokalu, kościele czy urzędzie. Najlepiej jest wyznaczyć termin ślubu na podstawie rezerwacji sali weselnej, ponieważ to właśnie w tym zakresie może być największy problem z dostępnością.
Zdarza się również, że Młodzi wybierają datę ślubu na podstawie numerologii. Według niej, każdej osobie przypisana jest jedna konkretna liczba, która ma wpływać na jej los. Kierowanie się takim przesądem w wyborze daty zaślubin ma pozwolić Młodej Parze na stworzenie szczęśliwego związku.
Najlepszym okresem na datę zaślubin są długie weekendy i święta. Ustalając datę ślubu trzeba jednak uwzględnić to, czy nie będzie ona kolidowała z innymi wydarzeniami w rodzinie. W długi weekend większość osób ma wolne od pracy i bez większych problemów pojawią się na ceremonii. Dobrym pomysłem jest również powiązanie ślubu z innym ważnym wydarzeniem w rodzinie, na przykład z urodzinami bądź rocznicą ślubu rodziców. Romantyczny będzie wybór daty ślubu w Walentynki, dzień poznania się pary czy też pierwszego pocałunku.
Niezależnie od tego, na jaką porę roku Państwo Młodzi się zdecydują, czy data ta będzie miała konkretne znaczenie, czy też będzie zupełnie przypadkowa, należy pamiętać, że w każdym przypadku ślub staje się wyjątkowym świętem, który Młodzi zapamiętają do końca życia.