28
2016O tym, czy goście przybędą na ślub licznie i z pozytywnym nastawieniem, decyduje przede wszystkim pierwsze wrażenie odnośnie planowanej uroczystości. Co na nie wpływa? Oczywiście zaproszenie. To, jaką będzie mieć formę i treść pokazuje, na ile narzeczonym zależy na obecności bliskich oraz jak bardzo przykładają się do przygotowań. Właśnie dlatego wybór zaproszeń jest tak istotną kwestią.
Przed zakupem
Dobry moment na rozglądanie się za zaproszeniami przypada na 3-4 miesiące przed zaplanowaną datą ślubu. Jeżeli już wtedy podejmie się decyzję, nie powinno być problemu z wykonaniem ich w takim terminie, który umożliwi dostarczenie ich potencjalnym gościom, pozostawiając minimum miesiąc na zastanowienie i wprowadzenie niezbędnych zmian w kalendarzu. Przed dokonaniem wyboru powinno się mieć określony ewentualny styl wesela lub kolorystykę dekoracji, żeby móc dobrać do nich jak najlepszy wzór. Trzeba też dokładnie przeliczyć rodzinę i znajomych, których chce się zobaczyć w tym szczególnym dniu, żeby móc oszacować koszt zakupu, a następnie zamówić odpowiednią ilość. Warto powiększyć ją o kilka sztuk, gdyby zdarzyły się błędy podczas wypisywania.
Jakie i za ile?
Zaproszenia są najróżniejsze, dlatego trudno podzielić je na konkretne rodzaje. Za formę klasyczną można uznać prostokątny kształt, jednolitą czcionkę i jasne barwy, z dominującymi odcieniami bieli oraz beżu. Bardzo modne jest także stosowanie koronki, która kojarzy się z suknią ślubną. Coraz większą popularność zdobywają motywy ludowe w wyrazistych kolorach, przez co młodzi podkreślają tradycyjny charakter planowanej uroczystości. Elementem, którego trudno byłoby się doszukać na zaproszeniach sprzed lat są nadrukowane zdjęcia narzeczonych. Ta ostatnia opcja jest szczególnie ciekawa, bo nadaje jedynego w swoim rodzaju charakteru. Co do cen zaproszeń ślubnych, zaczynają się już od około złotówki, ale spersonalizowane wzory na pewno będą nieco droższe. Dla oszczędności, wiele osób decyduje się robić je własnoręcznie, co przy okazji pokazuje zaangażowanie i oryginalność.
Co w zaproszeniu?
Forma jest oczywiście istotna, ale równie ważne jest to, jaką treść będzie w sobie zawierać zaproszenie. W internecie, jak również w ofercie wytwórców, dostępne są najróżniejsze schematy, do których wystarczy wprowadzić nazwiska i inne ważne dane. Teksty mogą być najróżniejsze – od prostych, mających charakter ściśle informacyjny, przez stylizowane na język staropolski, aż po dowcipne, na przykład porównujące uroczystość do przedstawienia teatralnego lub ogłoszenia wyroku sądu. Bez względu na to, na który z nich padnie wybór, pewne elementy powinno zawierać każde zaproszenie. Konieczne są nazwiska narzeczonych, bezpośredni zwrot do adresatów, określenie miejsca i czasu zarówno zaślubin, jak i wesela. Na pewno przyda się także dodanie prośby o potwierdzenie do danego dnia obecności oraz numery kontaktowe do Pary Młodej.
Jeżeli zaproszenie jest ciekawe i estetyczne to na pewno zachęci gości do pojawienia się. Co więcej, stanie się wspaniałą pamiątką, która będzie im się kojarzyć z tym radosnym dniem jeszcze przez długi czas.