18
2019Wybór obrączek ślubnych to nie lada wyzwanie – w końcu przez długie lata mają symbolizować nierozerwalną więź i miłość między dwiema osobami oraz przypominać o szczęśliwym dniu. Jeśli w w Waszych przygotowaniach do ślubu właśnie przyszedł moment poszukiwań idealnej biżuterii ślubnej, ten artykuł powstał z myślą o Was.
Rodzaj metalu w obrączkach ślubnych
Ważnym aspektem w wyborze obrączek ślubnych jest rodzaj metalu, z którego będą wykonane. Możliwości jest kilka, a najbardziej popularnym metalem jest oczywiście tradycyjne żółte złoto. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba ograniczać się tylko do takiego rozwiązania. W ofercie firm jubilerskich znaleźć można liczne modele z różowego czy białego złota, srebra, platyny, tytanu, a także palladu. Najtrwalszym z nich oraz najbardziej odpornym na zniszczenia jest tytan. Choć jego cena jest atrakcyjnie niska, przez Narzeczonych wybierany jest dość rzadko, a to ze względu na ciemnoszary kolor biżuterii. Najdroższym z metali z kolei jest pallad, który swoim wyglądem przypomina srebro, jednak w przeciwieństwie do niego jest bardzo odporny na nawet wieloletnią eksploatację.
Próba metalu
Istotną rzeczą w wyborze obrączek jest również próba metalu. Wskazuje ona ilość czystego metalu w jego stopie, co przekłada się na twardość oraz odporność na zarysowania powstałej biżuterii. Im niższa próba, tym niższa cena wykonania, ale również zwiększona trwałość. Dlatego właśnie wybór próby złota 375 zamiast tradycyjnej 585 jest bardzo dobrą opcją dla osób o ograniczonym budżecie. Takie obrączki wcale nie będą gorszej jakości od biżuterii wysokiej próby – po prostu w jej składzie będzie znajdować się mniej czystego złota, a więcej miedzi, srebra czy palladu.
Kształt obrączek ślubnych
Obrączki ślubne, aby służyły przez wiele lat, muszą być niezwykle komfortowe oraz dopasowane do dłoni Panny i Pana Młodego. Najbardziej efektowne oraz trwałe są obrączki szerokie i grube, jednak nie każdemu przypadną one do gustu. Większość Narzeczonych decyduje się na szerokość 5-6 mm. Panna Młoda z małymi, szczupłymi dłońmi powinna postawić na wąską obrączkę, najlepiej o zaokrąglonych bokach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że im cieńsza biżuteria, tym bardziej krucha i mniej wytrzymała, dlatego każdy rozmiar powinno się przedyskutować indywidualnie z jubilerem, aby dobrał wymiary obrączki do konkretnych oczekiwań.
Wygląd i dodatki do obrączek
Warto pamiętać, że przy wyborze obrączek ślubnych nie powinna liczyć się tylko ich funkcjonalność. Aktualnie na rynku dostępna jest ogromna ilość różnego rodzaju wzorów, spośród których Narzeczeni mogą wybrać obrączki odpowiadające ich gustom estetycznym. Niezależnie od tego, czy postawi się na klasyczne złoto bez zdobień czy pallad z diamentami, trzeba mieć na uwadze, że obrączki powinny przede wszystkim pasować do osobowości oraz stylu Narzeczonych. Jeżeli ten się różni, śmiało można sięgnąć po dwie różne obrączki, ale ze wspólnym akcentem – to w dzisiejszych czasach dość popularne rozwiązanie. W efekcie Panna Młoda może wybrać cienką obrączkę z różowego złota, a Pan Młody szeroki model wykonany z tytanu. Wspólnym akcentem może być tutaj ornament w postaci dekoracyjnych żłobień, bądź też grawer z datą ślubu, imionami bądź wybranym cytatem. Taką opcję wykorzystać można również w przypadku uczulenia na metal jednego z partnerów, dzięki czemu na drodze kompromisu każdy uzyska pożądany dla siebie efekt.
Mając na uwadze powyższe czynniki, warto wybrać się do jubilera i na miejscu przejrzeć dostępną ofertę. Trzeba pamiętać, że praktycznie wszystkie modele obrączek można poddać obróbce – wystarczy zapytać jubilera o taką możliwość. Dzięki temu Młodzi zyskują niemal nieograniczone możliwości w komponowaniu swoich wymarzonych obrączek ślubnych.