08
2019Bardzo często narzeczeni od razu wiedzą, kogo poproszą w roli świadków na swoim ślubie. Nadal jednak zdarzają się przypadki niepewności, co do kwestii wyboru odpowiednich osób. Nie jest to łatwa decyzja, ponieważ zadania świadka nie kończą się na podpisaniu określonych dokumentów – ma on nieco szerszy zakres zadań. Przygotowanie do ślubu wiąże się jednak z podjęciem decyzji o wyborze kandydata pełniącego tę funkcję i lepiej nie zwlekać do ostatniego momentu. Jak wybrać świadka? O tym poniżej.
Kim jest świadek?
Świadek na ślubie to osoba, która nie tylko składa podpis na akcie ślubu – najczęściej wybiera się na niego najbliższych członków rodziny lub przyjaciół. Co więcej w zależności od rodzaju ślubu osoba pełniąca tę funkcję musi spełniać kilka warunków. W przypadku ślubu cywilnego powinna mieć ukończony 18. rok życia i posiadać dokument, który to potwierdza np. dowód osobisty lub paszport. Jeśli jest obcokrajowcem i nie mówi po polsku, to musi mieć pomoc tłumacza przysięgłego. Natomiast jeśli chodzi o śluby kościelne, to prawo kanoniczne jasno daje do zrozumienia, że świadek jest niezbędną instancją, bez której zawierane małżeństwo nie może zostać uznane za ważne. Co prawda przyjęło się, że jest to kobieta i mężczyzna, jednak równie dobrze Parze Młodej towarzyszyć mogą osoby tej samej płci.
Zadania świadka
Świadek na ślubie ma określone obowiązki takie jak chociażby podpisanie aktów prawnych związanych z zawarciem związku małżeńskiego przez Parę Młodą. Oprócz tego bardzo często angażuje się w przygotowanie do ślubu: pomaga wybrać obrączki, zespół czy salę, na której odbędzie się zabawa weselna. Co więcej odgrywa kluczową rolę przy organizacji wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego. Najczęściej wybiera towarzystwo na tę imprezę i wymyśla jej przebieg i atrakcje. Wykazuje się również inicjatywą i pomocą podczas samego wesela. Przede wszystkim pomaga Parze Młodej w odbieraniu kwiatów i prezentów podczas składania życzeń, usadzenia gości na sali czy komunikacji z zespołem, który dba o część muzyczną oraz rozrywkową wesela.
Wybór świadka – komplikacje
Niestety czasem zdarzają się trudne sytuacje do rozwiązania takie jak brak świadka. Co wtedy zrobić? Jeśli chodzi o śluby kościelne, to są oni niezbędni ze względu na wymogi prawa kanonicznego, dlatego ksiądz nie udzieli sakramentu małżeństwa narzeczonym bez świadków. W przypadku ślubów cywilnych sytuacja jest o wiele prostsza, ponieważ jeśli Para Młoda nie znalazła odpowiednich kandydatów na tę funkcję, to zostaną oni przydzieleni z urzędu. Jednak o chęci zawarcia ślubu bez świadków spośród bliskich należy poinformować urzędników na pierwszej wizycie, kiedy ustala się datę i składa dokumentację.
Wybór odpowiedniego świadka na ślub nie jest łatwą decyzją ze względu na fakt, że osoba ta musi spełniać określone wymogi zarówno prawa cywilnego, jak i kanonicznego. Przede wszystkim powinni być to ludzie bliscy Młodej Parze. Prosząc kogoś o zostanie świadkiem warto podkreślić, jak bardzo ceni się daną osobę. Należy zrobić to z szacunkiem dla niej oraz klasą – najlepiej poprzez bezpośrednią rozmowę, unikając komunikatorów internetowych czy wiadomości SMS.