10
2020Zaślubiny w stylu barokowym
Zaślubiny to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, dlatego coraz częściej przyszli małżonkowie decydują się na zorganizowanie wesela tematycznego. Dużą popularnością cieszą się chociażby imprezy stylizowane na okres baroku. Czym się one charakteryzują i kto powinien zdecydować się na zaplanowanie tego typu uroczystości?
Podstawowe cechy stylu barokowego
Okres począwszy od końca XVI do XVIII wieku został na gruntach Europy, zarówno w sztuce oraz architekturze, zdominowany przez nurt nazywany barokiem. Słowo to najprawdopodobniej wywodzi się od portugalskiego “barroco” oznaczającego “perła o nieregularnych kształtach”, co świetnie wiąże się z podstawowymi założeniami tego stylu. Wnętrza urządzane w tamtych czasach cechują się bogactwem, licznymi zdobieniami, przestrzennymi dekoracjami, a także wieloma, przypominającymi złoto elementami. Przede wszystkim w ten sposób budowane były miejsca sakralne, ponieważ miała być to metoda, aby wpłynąć na wiernych kościoła, za sprawą majestatycznych budowli. Również jednak pojawiało się wiele świeckich barokowych budynków, w pokojach których nie mogło zabraknąć bogatych kompozycji kwiatowych czy eleganckiej złotej zastawy.
Wesele barokowe
Podejmując decyzję o urządzeniu wesela w stylu barokowym, przede wszystkim powinniśmy wybrać miejsce, które będzie wpasowywać się w klimat epoki. Świetnie mogą się sprawdzić tutaj pomieszczenia w pałacykach zbudowanych właśnie w tamtych czasach, lecz również spokojnie znajdziemy salę weselną stylizowaną na XVII wiek, co na pewno będzie znacznie tańszym rozwiązaniem, a tak samo efektownym. Poszukiwania najlepiej rozpocząć jest w miastach o bogatej historii z dobrze zachowaną starówką. W momencie, kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce, niezwykle istotny jest sposób jego udekorowania. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki; w klimat baroku wpasują się burgundy, granaty czy brązy, które przełamać możemy białymi elementami. Nie możemy oczywiście zapomnieć o złocie, które najbardziej kojarzyć się będzie z minioną epoką. Salę powinny zdobić również bogate, kompozycje kwiatowe, które swoją barwą powinny zgrywać się z pozostałymi ozdobami. Do ich przyozdobienia świetnie mogą się sprawdzić drobne perełki czy zieleń ozdobna, która zdecydowanie ożywi wnętrze. Jednak ważniejsze niż przystrojenie wnętrza, jest ubiór świeżo upieczonych małżonków. Tutaj szczególnie pole do popisu pozostaje w doborze kreacji Panny Młodej. Barokowe suknie charakteryzują się dużą ilością falban, koronek, haftów oraz bufkami.
Dodatki, których nie powinno zabraknąć
Bardzo istotną rolę pełnią dodatki, które w dużej mierze budują klimat wnętrza. Świetnie sprawdzić się mogą tutaj delikatne dekoracje z piór, które były charakterystyczną częścią barokowych strojów lub eleganckie świece. Niezwykle ważny będzie także dobór odpowiedniej zastawy – dobrze jest tutaj postawić, na przykład, na talerze z ze złotymi elementami, puchary wyglądające jak wykonane z tego kruszca, lub eleganckie sztućce. Warto jest także w niektórych momentach wtrącić dodatki w pastelowych odcieniach, które pomogą nam przełamać czasami ciężki styl barokowy; mogą to być na przykład subtelne serwetki.
Zastosowanie elementów stylu barokowego na pewno doda naszym zaślubinom powagi, a także wytworności i fantazji. Tego typu impreza na pewno sprosta wymaganiom osób ceniącym sobie elegancję, a także fanom klasycznych wnętrz.