22
2017Błogosławieństwo Pary Młodej – jak się do niego przygotować?
Dla przyszłych małżonków pragnących wspólnego szczęścia, zgody oraz akceptacji swojego wyboru nie tylko sama ceremonia zaślubin ma ogromną wartość – również błogosławieństwo rodziców to tradycja pozwalająca rozpocząć wspólną drogę. Skąd wziął się ten zwyczaj, co oznacza i jak się do niego przygotować?
Symboliczna tradycja
Według katolickiej tradycji błogosławieństwo rodziców Pary Młodej jest wyrazem wsparcia, jakiego Bóg udziela człowiekowi. Wielu ludzi również uważa, że obrzęd ten niezbędny jest do tego, aby małżeństwo było udane. Podkreśla się moc tego zwyczaju, ponieważ według wielu duchownych małżeństwa, które nie uzyskały błogosławieństwa, nie potrafią przetrwać próby czasu i w efekcie rozpadają się. Jeszcze kilkaset lat temu pobranie się bez zgody rodziców było równoznaczne ze skandalem i skutkowało na przykład wydziedziczeniem czy wyparciem się syna lub córki. Dziś poproszenie matki i ojca o pobłogosławienie jest wyrazem głębokiego szacunku i uświadomieniem, jak ważni są rodzice w życiu przyszłych Małżonków.
Przygotowania
Według tradycji, zaślubiny i wesele organizuje się w miejscowości, z której pochodzi Panna Młoda – nietrudno więc się domyślić, że błogosławieństwo powinno mieć miejsce w domu, w którym się wychowała. Błogosławieństwo udzielane jest przed ślubem, zanim wszyscy wyjdą do kościoła – to moment, w którym wszystkie przygotowania zostały już zakończone. W uroczystości biorą udział naturalnie przyszli Małżonkowie, ich rodzice oraz świadkowie. Zazwyczaj błogosławieństwa udziela się w salonie, jednak wybór pomieszczenia w domu nie jest najważniejszy. Ważne jest, aby w pokoju było czysto i odświętnie – na stole powinien znaleźć się krzyż, woda święcona i kropidło. Aby ożywić pokój, można przystroić go również kwiatami.
Błogosławieństwo krok po kroku
Na godzinę lub dwie przed ślubem, Narzeczeni w udekorowanym pokoju proszą rodziców o udzielenie błogosławieństwa, a następnie klękają, dziękując im za wychowanie i otrzymaną od nich miłość. Rodzice dokonują błogosławieństwa, tym samym dając oficjalny wyraz aprobaty dla związku Młodej Pary, składają im życzenia, a na czołach wykonują znak krzyża. Dla mniej religijnych rodzin istnieje także świecka alternatywa tej uroczystości – bez krzyża i wody święconej. Choć słowa przysięgi małżeńskiej są stałe, podczas błogosławieństwa rodzice mogą powiedzieć co tylko zechcą – bardzo często w tych okolicznościach sięgają np. po znane wiersze lub cytaty Jana Pawła II. Treść błogosławieństwa jest dowolna, jednak ważne jest, aby nie odbiegała od tematu zaślubin. To bardzo wzruszający moment przepełniony miłością i autentycznymi emocjami, nie brakuje oczywiście łez.
Dzień ślubu to najpiękniejsze dwadzieścia cztery godziny w Waszym życiu. W każdej chwili coś się dzieje i w natłoku emocji trudno zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, łatwo coś przegapić. Cudownie byłoby zachować na zawsze te wyjątkowe chwile – właśnie dlatego tak ważna jest obecność fotografów, to ich oczami po latach będziecie wspominać ten dzień. Na zdjęciach odnajdziecie wszystkie emocje, które przepełniały tego dnia Was, Waszych rodziców i wszystkich bliskich.