Rola i zadania świadków

Ślub to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych momentów w życiu zakochanych. W tym wyjątkowym dniu, poza zakochanymi w sobie przyszłymi małżonkami bardzo istotną rolę odgrywają świadkowie, którzy swoimi podpisami pod aktem ślubu poświadczają o przysiędze złożonej przez nowożeńców. Zadania świadków nie ograniczają się jednak tylko do tego prostego, aczkolwiek niezwykle ważnego zadania. Ich współpraca z Młodą Parą powinna zacząć się jeszcze długo przed ceremonią zaślubin i przyjęciem weselnym.

Jednym z wielu zadań, jakie mają do spełnienia świadkowie przed ślubem jest organizacja wieczoru panieńskiego dla Panny Młodej i kawalerskiego dla Pana Młodego. Wybierając atrakcje na tę wyjątkową okazję warto skonsultować się z głównymi bohaterami wydarzenia, żeby dostosować je jak najlepiej do ich oczekiwań i zapewnić niezapomniane wrażenia.

Świadkowie powinni też wziąć na siebie sprawy organizacyjne związane z uroczystością, takie jak pomoc w przygotowaniu listy prezentów oraz upominków dla gości. Niekiedy przyszli małżonkowie mogą zwrócić się do nich z prośbą pomocy w wypisywaniu i wysyłaniu zaproszeń. Do kompetencji świadków często należy także pomoc w dekorowaniu sali na przyjęcie weselne oraz przygotowanie winietek, jeśli Państwo Młodzi chcą usadzić gości według własnego planu.

Poza tym świadkowa doradza Pannie Młodej w sprawie wyboru sukni ślubnej oraz ślubnego bukietu. Według tradycji powinna też dostarczyć jej do ubrania coś niebieskiego, nowego i pożyczonego. Panowie, rzadziej oczekują od swojego świadka porad odnośnie najbardziej odpowiedniego na tę okazję garnituru.

2013140101035_Kopiowanie

W dniu ślubu świadkowie powinni towarzyszyć Młodym praktycznie przez cały dzień. Począwszy od pomocy w przygotowaniach do ceremonii odbywających się w ich domach, w drodze do Kościoła, aż po obecność u ich boku w trakcie ślubu. Po zaślubinach powinni służyć pomocą przy odbieraniu od gości kwiatów i prezentów podczas składania życzeń nowożeńcom.

Na przyjęciu weselnym świadkowie powinni zadbać o to, aby wszyscy zaproszeni dobrze się bawili i żeby niczego im nie zabrakło przez cały czas trwania wesela. Do nich należy także dopilnowanie, aby cała uroczystość przebiegała zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Niezwykle ważnym zadaniem, jakie należy do świadka Pana Młodego jest wygłoszenie toastu za zdrowie Młodej Pary. Żeby zminimalizować stres przed wystąpieniem, treść przemówienia warto przygotować wcześniej. Świadkowa natomiast powinna przez cały czas zwracać uwagę na wygląd Panny Młodej i w razie konieczności zawsze służyć jej pomocą. W tym celu powinna mieć przy niezbędne w sytuacji awaryjnej drobiazgi takie jak plastry opatrunkowe, agrafki czy zapasową parę pończoch. Na przyjęciu świadkowie powinni inicjować różne atrakcje, brać udział we wszystkich proponowanych zabawach i zachęcać do udziału w nich pozostałych gości.

Po weselu miłym gestem świadków będzie pomoc przy sprzątaniu sali i, w razie potrzeby, dopełnienie formalności, np. rozliczenie się z właścicielem sali, orkiestrą i innymi, którzy pomagali w organizacji uroczystości. Taka forma pomocy będzie szczególnie przydatna w wypadku, kiedy nowożeńcy zaraz po ceremonii zaślubin i weselu wyjeżdżają w podróż poślubną.

Czasami Młoda Para może poprosić świadków o obecność w trakcie robienia zdjęć plenerowych. Takie fotografie będą wspaniałą pamiątką tej wyjątkowej uroczystości zarówno dla świeżo upieczonych małżonków jak i dla świadków.

Ze względu na mnogość zadań jakie podczas organizacji ślubu i wesela oraz w trakcie ich trwania spoczywają na barkach świadków, przy wybieraniu tych osób Państwo Młodzi powinni kierować się nie tylko sympatią jaką ich darzą ale także tym, czy można na nich polegać i czy poradzą sobie one z realizacją tak wielu obowiązków. Wybór odpowiedniego kandydata na świadka jest niezwykle istotny, ponieważ dzięki temu Państwo Młodzi mogą być pewni, że wszystko zostanie zorganizowane tak, jak sobie wymarzyli, a sami będą mogli ze spokojem cieszyć się swoim świętem i celebrować jedno z najważniejszych wydarzeń w ich życiu.