19
2013Tort weselny, zaraz po obrączkach i sukni ślubnej, jest największym symbolem ślubu i wesela. Rytuał krojenia tortu oraz częstowania nim gości to jedna z weselnych tradycji polskich. Tort weselny może być prawdziwym dziełem sztuki, dekoracją stołu weselników, która na długo pozostanie w ich pamięci. Właśnie dlatego istotne jest, by wybrać właściwego i doświadczonego cukiernika, który będzie potrafił stworzyć słodkie arcydzieło.
Wiele młodych par zastanawia się jak znaleźć odpowiednią cukiernię, która spełni ich oczekiwania. Przed podpisaniem umowy należy odwiedzić kilka punktów, a także wybrać się na degustację tortów. Podczas rozmowy z cukiernikiem warto zapytać o jego doświadczenie i obejrzeć projekty, w których ten czuje się najpewniej. Istotne jest ustalenie wszystkich kwestii związanych z dodatkowymi kosztami, transportem, a także z odszkodowaniem, w przypadku gdyby tort nie spełniał oczekiwań. Ciasto weselne należy zamówić około miesiąca lub dwóch przed ślubem. Warto podpisać z cukiernikiem stosowną umowę, która pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości. Należy dokładnie opisać tort – jego kształt, ilość poziomów, smak, dekoracje, a także podać datę, godzinę i miejsce dostarczenia tortu.
Tradycyjny tort weselny składa się z kilku poziomów, jest biały i odpowiednio udekorowany. Coraz więcej par decyduje się jednak na odstępstwa od tradycji. Wymyślne kształty, kolory czy smaki to cechy współczesnych weselnych słodkości. Istnieje również możliwość zamówienia tortu specjalnego, który będzie zrobiony dokładnie tak, jak wymarzyła to sobie Młoda Para.
Niezależnie od panującej mody, tort powinien być przede wszystkim dostosowany do stylistyki całego wesela, a także do pory roku, w której odbywa się przyjęcie. Do najbardziej popularnych kształtów należą torty okrągłe i kwadratowe – warto pamiętać, że właśnie takie torty szybciej i łatwiej można podzielić na równe porcje. Istotną kwestią jest rozmiar tortu weselnego, który powinien być dopasowany do liczby zaproszonych gości.
Wygląd i rozmiar tortu ma bardzo duże znaczenie, ale jeszcze bardziej istotny jest jego smak. Możliwości jest bardzo dużo – począwszy od czekolady i wanilii po ser, truskawki i inne owoce, a także lekkie musy, a nawet bezy. Można połączyć ze sobą różne smaki lub poprosić, by każda warstwa tortu miała inny. Polewa stanowi idealne wykończenie, dlatego ważne jest dopasowanie jej do kolorów dekoracji weselnych. Obecnie tort można udekorować tak, by jego wzór pasował do wzoru koronki sukni ślubnej lub kwiatów w bukiecie Panny Młodej.
Jak podawać tort weselny?
Tort najczęściej podaje się na specjalnie do tego przygotowanym wózku gastronomicznym, odpowiednio udekorowanym. Tradycyjnie powinien pojawić się na sali po oczepinach, około północy. Często jednak wtedy goście nie mają już ochoty na słodkości. Proponujemy, by tort podać wcześniej, najlepiej w odstępie około godziny czasu od zakończenia weselnego obiadu, kiedy goście chętnie skuszą się na deser.
Kluczowe jest krojenie tortu przez Parę Młodą. Prawa ręka Pana Młodego powinna znaleźć się na prawej ręce Panny Młodej i powinni oni wspólnie ukroić pierwszy kawałek tortu. Pierwszy kawałek tortu Pan Młody podaje Pannie Młodej, a następny ona podaje jemu. Następnie tort już przez obsługę przyjęcia dzielony jest na kawałki i serwowany gościom weselnym.