22
2013Zaplanowanie miejsc przy stole dla poszczególnych osób to jedno z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych zadań z jakimi muszą zmierzyć się przyszli małżonkowie. Trzeba bowiem znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich gości i będzie gwarancją udanej zabawy.
Istnieje kilka wariantów posadzenia gości przy stołach na weselu, zawsze należy jednak pamiętać o ogólnie przyjętych zasadach.
Najważniejsza zasad mówi o honorowym miejscu, które powinna zajmować Para Młoda – nowożeńcy powinni siedzieć przodem do wszystkich gości, Pan Młody po lewej, a Panna Młoda po prawej stronie. Sadzając pary należy zwrócić uwagę na status związku – małżonków należy sadzać po przeciwnych stronach stołu, tak by siedzieli przodem do siebie, natomiast partnerów, którzy nie są jeszcze małżeństwem – obok siebie. Wynika to z zasad savoire-vivre, natomiast powinno się mieć również na uwadze komfort naszych gości – być może część małżonków nie wyobraża sobie, by nie siedzieć na uroczystości obok siebie.
W każdej rodzinie czy grupie znajomych mogą zdarzyć się konflikty – należy unikać sytuacji, w których zwaśnione osoby miałyby siedzieć obok siebie. Warto sadzać gości według grup wiekowych, pamiętając, że najbliżej nowożeńców powinni siedzieć rodzice, świadkowie i rodzeństwo Młodej Pary, następnie starsi goście, a potem młodzi. Jednym z pomysłów jest także usadzenie członków każdej z rodzin naprzeciwko, by mieli okazję się poznać i zintegrować.
Miejsca jakie mają zająć goście mogą im być wskazywane przez świadków – dobrym pomysłem jest pozostawienie przy każdym miejscu wizytówki z imieniem i nazwiskiem.
Istnieje kilka koncepcji ustawiania stołów i sadzania przy nich gości.
Wersja klasyczna: Państwo Młodzi zasiadają oczywiście u szczytu. Obok mogą zasiąść świadkowie – którzy w razie potrzeby mogą zostać poproszeni o pomoc przez nowożeńców. Kolejne miejsca powinni zająć rodzice – obok świadkowej rodzice panny młodej. Następnie rodzeństwo, dalsza rodzina i reszta gości. Świadkowie mogą jednak zasiąść też za rodziną, szczególnie w przypadku kiedy są to osoby bardzo młode. Ta wersja jest najlepsza kiedy stoły ustawione są „w podkowę”.
W przypadku kilku stołów okrągłych, Państwo Młodzi powinni zasiąść przy wejściu. Ta wersja jest bardziej swobodna, a goście, którzy będą dzielić stół nowożeńcami zależy właściwie od jego wielkości. Przy tym „honorowym” stoliku nikt nie powinien siedzieć tyłem do pozostałych. Ponadto ten stolik może stać na podwyższeniu lub mieć inny kształt (prostokątny lub kwadratowy)
Problem może pojawić się, jeśli rodzic któregoś z młodych rozwiódł się i ponownie pobrał, wtedy, w przypadku, gdy rozwiedli się rodzice Pana Młodego ustawienie powinno być następujące (od strony Panny Młodej): Panna Młoda, ojciec Panny Młodej, matka Panny Młodej, matka Pana Młodego, mąż matki Pana Młodego, świadek. Analogicznie od strony Pana Młodego.
Osobny stolik dla dzieci, którymi zajmie się zatrudniony opiekun będzie świetnym rozwiązaniem. Po za zapewnionymi zabawami najlepsze byłoby też menu dziecięce. Więcej na temat organizacji zabaw dla dzieci podczas wesela pisaliśmy w tym artykule.
Popularne jest też sadzanie osób które przyszły bez pary (singli) przy tym samym stole, może to jednak spowodować wrażenie, że osoby te stanowią jakąś „inną”, „odrębną” kategorię.
Planując usadzenie gości weselnych warto skorzystać z przedstawionych zasad – dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że goście będą zadowoleni z najbliższego towarzystwa na zabawie weselnej.