Zabawy weselne i oczepiny

Dla jednych są irytujące, dla innych zabawne i uatrakcyjniające weselne przyjęcie. Niezależnie od tego, która ze stron ma rację, nie można zaprzeczyć, że oczepiny i towarzyszące im zabawy są nieodłącznym elementem wesela. Przeprowadzone w ciekawy sposób mogą dostarczyć gościom sporej dawki śmiechu.

Na rozgrzewkę przed oczepinami często rozpoczyna się od zabawy dla gości. Może to być tzw. gra w krzesła. Polega ona na ustawienia kręgu z tych mebli. Wokół nich gromadzą się goście i tańczą tak długa, jak gra muzyka. Gdy ta cichnie wszyscy siadają. Zabawa polega na tym, że krzeseł jest dokładnie o jedno mniej, niż tańczących gości. Ten, który nie znajdzie swojego miejsca odpada. Zwycięża osoba, która aż do ostatniej rundy będzie zajmować krzesło. Najlepszą osobę trzeba oczywiście sowicie nagrodzić, np. całusem od Panny Młodej.

Kolejną popularną zabawą, już z udziałem Pary Młodej jest tzw. podział obowiązków. Najczęściej jest przygotowywana przez zespół czy DJa. Przygotowuje on kartki z zapisanymi obowiązkami domowymi, które umieszcza w nadmuchanych balonach. Młodzi kolejno przekuwają szpilką po jednym balonie i odczytują swoje małżeńskie obowiązki. Gra ta okaże się śmieszna tylko wówczas, gdy na karteczki zostaną napisane w zabawny i niekonwencjonalny sposób.

Ciekawą zabawą jest również okradanie młodych. Jej rozpoczęcie musi być odpowiednio wcześnie ogłoszone, by dać gościom wystarczająco dużo czasu na wypełnienie swojego zadania. Jest nim zdobycie butów Państwa Młodych lub podwiązki, muszki, czy innych małych część garderoby. Gdy świeżo upieczeni małżonkowie zostaną już podstępnie okradzeni czas przystąpić do drugiej części gry, mianowicie sprzedaży zdobytych łupów. Zazwyczaj ceną jest butelka wódki lub wina. Żeby ją zdobyć goście muszą wykonać polecone przez wodzireja (najczęściej lidera weselnej kapeli) zadania. Może to być robienie pompek z Panną Młodą na plecach lub wykonanie zabawnej piosenki. Powodzenie gry w okradanie młodych zależy głównie od pomysłowości wodzireja. Warto, żeby skonsultował się on wcześniej z Parą Młodą. W ten sposób będzie wiedział, komu wyznaczyć jakie zadanie. To z pewnością wywoła salwy śmiechu wśród gości.

Coraz popularniejsze jest również zapewnienie gościom nowej, oryginalnej formy atrakcji. Może to być występ taneczny, pokaz zdjęć Młodych z okresu narzeczeństwa czy wspólne śpiewanie piosenki do wcześniej ułożonego przez Parę Młodą tekstu. Oryginalne, wymyślone przez Parę Młodą atrakcje na pewno spotkają się z zaangażowaniem i uznaniem gości weselnych.

20131501110750_Kopiowanie

Na koniec, po części zabawa, po części wróżba, czyli oczepiny. Odbywają się one zazwyczaj o północy i są symbolem porzucenia stanu wolnego. Jest wiele form przeprowadzania oczepin. Najczęściej Panna Młoda, stojąc odwrócona tyłem, rzuca w stroną panien bawiących się na weselu swój bukiet. W podobny sposób Pan Młody postępuje z krawatem lub muszkietem, o który rywalizują oczywiście wszyscy kawalerowie. Szczęśliwcy, którzy złapią rzucane przedmioty muszą razem zatańczyć, a wróżba mówi, że stworzą w przyszłości kolejną Parę Młodą. Oczepiny to zwyczaj praktykowany na większości polskich wesel.

Najważniejszą zasadą w organizowaniu weselnych gier jest umiar. Konkursy mają być tylko ciekawym przerywnikiem, a nie alternatywą dla tańca. Zbyt duża ich liczba wywoła u gości znudzenie, podobnie jak zły sposób ich przeprowadzenia. Wart więc organizować je z wyczuciem, a wtedy będą źródłem zabawnych wspomnień na długie lata.