28
2014Ślub to wydarzenie, które pamięta się do końca życia. Po wypowiedzeniu sakramentalnego tak, para młoda zaprasza swoich gości na wesele. Może być ono zorganizowane kameralnie, w gronie jedynie najbliższych osób, bądź hucznie, zgodnie z polskim obyczajem. Polacy są postrzegani na świecie jako naród, który dużą wagę przywiązuje do tradycji. Widoczne jest to przede wszystkich na wsiach oraz mniejszych miasteczkach, gdzie wesela z pokolenia na pokolenie zawierają zawsze te same elementy. Należą do nich: jedzenie, toasty, wodzirej oraz muzyka grana na żywo, przy której każdy bawi się do białego rana.
Wodzirej to osoba, która zapowiada kolejne punkty wesela, prowadzi imprezę taneczną na parkiecie, jak również kieruje zabawami weselnymi. Obecnie wiele z tych funkcji przejmuje tzw. dj weselny. Zarówno jedna, jak i druga funkcja wiąże się z organizacją muzyki, która zazwyczaj wykonywana są przez zespół. W repertuarze nie może zabraknąć tradycyjnych polskich weselnych przyśpiewek, które zachęcają gości nie tylko do tańca, ale także do udziału w toastach, konkursach oraz zabawach.
Do obowiązkowego punktu tradycyjnego polskiego wesela należą toasty oprawione muzyką. Weselne przyśpiewki są doskonałym pretekstem nie tylko do złożenia Młodej Parze życzeń, ale także do wypicia kolejnego kieliszka. To część wieczoru, podczas którego goście mogą wykazać się kreatywnością lub skorzystać ze znanych wszystkim przyśpiewek. Do najpopularniejszych należą sto lat oraz gorzko, gorzko. Istnieje jednakże wiele innych przyśpiewek, które zachęcą gości do zbiorowego śpiewania, należą do nich:
-
Ona temu winna – przyśpiewka, która zachęca Parę Młodą do pocałowania się,
-
Idziemy na jednego – grane przez zespół przed każdą przerwą w graniu, aż wszyscy goście nie zejdą z parkietu i nie napiją się,
-
Kto się urodził – przyśpiewka dla wszystkich zgromadzonych, zachęcająca do picia. Po kolei wstają wszyscy goście, którzy urodzili się w wymienionym miesiącu, a po skończeniu zwrotki piją i siadają.
Muzyka weselna nie ogranicza się tylko do przyśpiewek. Duże znaczenie mają także piosenki wykonywane przez zespół, podczas których goście tańczą na parkiecie. Śpiewane są przede wszystkim polskie utwory, które każdy ze zgromadzonych zna. Prym wiodą: Żono moja serce moje, A wszystko to, Chodź pomaluj mój świat, Cudownych rodziców mam, Cztery razy po dwa razy oraz Rudy się żeni, gdzie w tekst piosenki goście wstawiają imiona Pary Młodej.
Tradycyjne polskie wesele jest wydarzeniem, które nie tylko Para Młoda, ale także zaproszeni goście, zapamiętają do końca życia. Przy popularnych polskich szlagierach mogą bawić się nie tylko starsze pokolenia. Jest to muzyka uniwersalna, na którą składają się proste teksty, żywiołowa melodia oraz radość towarzysząca wykonywaniu jej.